chov arabských plnokrevníků se odvozuje od 5 klisen AL-Kham-Sa (všech pět)
1. Ku-Hai-Lan - nejušlechtilejší původ
2. Sak-La-We - ušlechtilá, raná
3. U-Bai-Yan - méně ranější, mohutnější vzrůst
4. Ham-Da-Ne - nejvytrvalejší
5. Had-Ban - nejrychlejší
podílí se na tvorbě jiných plemen
je živého až ohnivého temperamentu
má čtvercový rámec, hlavu v linii nosu rovnou až štičí, dlouhý, široký, vysokonasazený krk (labutí nebo jelení), hluboký, široký hrudník, výrazný kohoutek, krátký hřbet, širokou záď a suché, pevné končetiny. Jeho kohoutová výška je 150 - 160 cm.
byl vyšlechtěn v hřebčíně Lipica na území bývalé Jugoslávie. Jeho původ pochází od staroitalských a starošpanělských koní. Cílem bylo vytvořit jezdeckého, později kočárového koně. V 18. století byl zušlechtěn arabskými koňmi.
vzniklo 6 základních kmenů:
1. MAESTOSO - * 1779 - bělouš, kladrubského chovu
2. CONVERSANO - * 1776 - hnědák, italského původu
3. NEAPOLITANO - * 1790 - hnědák, italského původu
4. FAVORY - * 1799 - plavák, kladrubského chovu
5. PLUTO - * 1765 - bělouš, dánského původu
6. SIGLAVY - *1810 - bělouš, arabský hřebec
v práci je vytrvalý, tvrdý, pohyblivý, živého temperamentu, má dobrý charakter, je mimořádně učenlivý - používá se pro drezúru a vysokou jezdeckou školu.
je elegantní, středního tělesného rámce. Má suchou hlavu, mírný klabonos, silný, svalnatý, vykoso nasazený krk, málo výrazný kohoutek, dlouhý, široký hřbet, dlouhou záď s vysoko nasazeným ocasem a pevné, suché končetiny s výbornou kvalitou kopyt. Jeho kohoutková výška je 160 - 167 cm a váží 480 - 550 kg.
byl vašlechtěn v hřebčíně Kladruby nad Labem v roce 1579. Vznikl zkřížením domácích klisen se starošpanělskými a staroitalskými hřebci. Chov se ustálil ve 2 barvách - bělouš a vraník.
zakladatelem běloušů byl:
- PEPPOLI (* 1764) - jeho syn GENERALE (* 1787) - jeho syn GENERALISSIMUS (* 1797)
- kmen Generalissimus v roce 1929 vyhynul Generalissimusem XXII. V roce 1941 byl kmen obnoven hřebcem Generalem XXXIII a pokračoval Generalissimusem XXIII
zakladatelem vraníků byl:
- NAPOLEONE (* 1845) - kmen však v roce 1922 zanikl
- SACRAMOSO (* 1800) v Kroměříži. V roce 1938 byl chov zrušen. Obnoven byl v roce 1945 ve Slatiňanech (6 klisen a 3 hřebci). Na obnovení stáda se použili i lipicáni a východofrízský hřebec ROMKE.
v současné době máme kmeny:
SOLO
SACRAMOSO
SIGLAVI PAKRA
je to nejmohutnější teplokrevník. Je tvrdý, vytrvalý, kočárový kůň s typickým klusem s vysokou akcí. Jeho temperament je klidný, má výborný charakter.
má těžkou, klabonosou hlavu, silný, široký, vysoko nasazený krk, nevýrazný kohoutek, dlouhý hřbet, mírně kloněnou, širokou záď s vysoko nasazeným ocasem, široký, hluboký hrudník, silné končetiny, výrazné klouby a pěkně formované kopyto s kvalitní rohovinou. Jeho kohoutová výška je 175 - 180 cm.
byl vyšlechtěn v hřebčíně Chrenovoje, otec byl arabský hřebec, matka dánská klisna.
Je to mohutný kůň, používán do sulky, pod sedlo a ruské trojky.
má mírně klabonosou hlavu, delší krk středně vysoko nasazený, dlouhý, dostatečně široký, plitký hrudník, kostnaté končetiny a tvrdá kopyta. Jeho kohouktová výška je 165 - 170 cm.
na jeho vyšlechtění se podílel Americký i Orlovský klusák
od Orlovského se liší: ruský je jemnější, sušší, má jemnou, rovnou hlavu, dlouhý krk, dlouhý hrudník, je rychlejší ne orlovský klusák, ale pomalejší než americký klusák. Jeho kohoutková výška je 168 cm a váží 400 - 500 kg.
snahou je vyšlechtit nejrychlejšího a nejvytrvalejšího koně. Vznik plnokrevníkovi daly královské orientální klisny ROYAL MARES a 3 hřebci orientálního původu:
1. BYRLEY TURC - vraník * 1680
2. DARLEY ARABIAN - hnědák * 1702
3. GODOLPHIN BARB - hnědák * 1724
v roce 1791 (1793) se založila plemenná kniha anglického plnokrevníka
je ušlechtilý, živého, ohnivého až nervózního temperamentu
má suchou, klínovitou hlavu, štíhlý svalnatý, nízko nasazený krk, dlouhý, výrazný kohoutek, široký, hluboký hrudník, dlouhý trup, suché, pevné končetiny a pružná, malá a pevná kopyta. Jeho kohoutková výška je 165 - 175 cm a váží 500 - 600 kg.
vzniká buď čistokrevnou plemenitbou (pářením polokrevníků) nebo křížením Anglického plnokrevného hřebce s teplokrevnou klisnou.
jsou dva 2 kmeny:
FURIOSO
- *1836 v Mezöhegyes (hřebčí v Maďarsku)
- je to ušlechtilý hnědák, všestranně užitečný.
představuje středně mohutný rámec , dosahující výšky 170 - 175 cm a váží 630 kg. Jeho tělesný rámec je dlouhý, má suchou hlavu a silný, svalnatý, dlouhý krk.
- zbarvení - hnědák, ryzák, vraník.
PRZEDSWIT
- jeho syn Przedswit I se narodil *1878
- oproti Furiosovi mají hlubší, zavalitější stavbu těla.
- zbarvení - hnědák, ryzák
v České republice oba kmeny splynuly v jeden kmen FURIOSO - PRZEDSWIT.
v 19. století se projevuje vliv starošpanělských a italských koní. Na přelomu století se začínají dovážet teplokrevní hřebci Nolfolk, Anglonorman, Frízský a Oldenburg.
má těžkou hlavu, silný, vysoko nasazený krk, krátký, široký hřbet, hluboký, široký hrudník a silné končetiny. Jeho kohoutková výška je 170 - 175 cm a váží 650 kg. Vyskytuje se u nich vada kopyt.
v 19. století - vliv starošpanělských a italských koní. Na jeho vzniku se podílel anglický plnokrevník, anglický polokrevník a za účelem zmohutnění byl jednorázově použit Oldenburg (Český teplokrevník).
od Českého teplokrevníka má všestranné použití (jezdecko-tažný typ)
je ušlechtilejší, harmoničtější, sušší. Jeho kohoutková výška je 168 - 174 cm a váží 650 kg.
byl vyšlechtěn v 18. století. Základ byl anglický plnokrevník s klusáckými vlastnostmi. Nejrozšířenější forma je vysoký kůň dlouhého tvaru. U nás se chová v Tlumačově.
má dlouhý, tenký, svalnatý krk, hluboký, užší hrudník a silné, suché, kostnaté končetiny. Jeho kohoutková výška je 165 - 170 cm a váží 450 - 500 kg.
má dobrou povahu, je lehko ovladatelný a má dlouhý a prostorný klus.