Slouží k vylučování odpadních látek vzniklých při látkové výměně v organismu. Skládá se z ledvin a z vývodných cest močových.
Ledviny
jsou párový orgán, uložený v dutině břišní v bederní oblasti po obou stranách páteře
levá ledvina má tvar fazolovitý a pravá srdčitý (tato zvláštnost je pouze u koně)
jejich barva je červenohnědá a mají hladký povrch. Jsou obaleny vazivovým obalem a tukovým pouzdrem, který chrání ledviny před chladem a proti otřesům. Na vnitřním okraji je zářez, tzv.ledvinová branka, kterou do každé ledviny
vstupuje tepna a vycházejí žíly a močovod.
Na průřezu ledvinou vidíme dvě rozdílné vrstvy. Vnější červenohnědá je ledvinová kůra (tzv. vrstva korová), pod ní je uložena světlejší, paprskovitě uspořádaná ledvinová dřeň (vrstva dřeňová) a mezi nimi je hustá síť krevních
cév.
Základní stavební a funkční jednotkou ledvin je NEFRON:
je to kanálek, který začíná v kůře ledvin jako klubíčko krevních vlásečnic, nbl. glomerulus obalený Bowmanovým pouzdrem a dohromady tvoří ledvinové tělísko. Dále pokračuje jako stočený kanálek 1. řádu, pak následuje
Henleova klička a stočený kanálek 2. řádu a nakonec ústí do sběrného kanálku. Jednotlivé sběrné kanálky se napojují na močovod, který odvádí moč do močového měchýře.
délka jednoho nefronu je 8 - 12 cm
Moč
Moč je žlutá, vazká, zakalená tekutina charakteristického zápachu, která obsahuje ve vodě rozpuštěné zplodiny látkové přeměny (čpavek, kys. močová, chlorid sodný).
Tvoří se v ledvinovém tělísku. Céva přivádějící krev je širší než céva, kterou krev z klubíčka odchází, proto je tlak v cévním klubíčku vysoký, což umožňuje filtrování krve. Tento filtrát je prvotní moč, která kromě vody
obsahuje také živiny a soli významné pro organismus. Tyto látky se v ledvinových kanálcích vstřebávají zpět do krve a tekutina se mění na definitivní moč.
Z ledvin moč odchází močovody do močového měchýře. Při naplnění se jeho stěny napnou a podráždí nervové zakončení. Svalovina stěny močového měchýře se stahuje, svěrač se uvolní a zvíře močí.
Množství vyloučené moči závisí na druhu krmiva, množství přijaté vody a také na zdravotním stavu zvířete. Kůň vyloučí přibližně 5 - 8 litrů za den.
Močové cesty
zajišťují odvod moče z ledvin, její shromažďování a následný odvod z organismu
tvoří je:
močovody
- jsou to trubice z hladké svaloviny, jimiž moč odchází z ledvin do močového měchýře
močový měchýř
je to vak uložený na dně pánevní dutiny, u samic pod dělohou a u samců pod konečníkem
shromažďuje se v něm moč
močová roura
navazuje na močový měchýř a odvádí z něj moč
u samic vyúsťuje do poševní předsíně, u samců je vývod společný pro močové a pohlavní ústrojí